Sık Sorular Sorular (FAQ)

Siparişim kaç gün içinde kargoya teslim edilir?

Saat 14:30’a kadar verilen tüm siparişler aynı gün depomuzdan kargo şubesine teslim edilmektedir. Kargo şubesinin iş yoğunluğuna göre yola çıkarak 2 iş günü içerisinde adresinize teslim edilmektedir.

Hangi ödeme yöntemlerini kullanarak alışveriş yapabilirim?

DoldurSepet.com üzerinden Kredi kartı ile güvenli şekilde ödeme yapabilir, ya da Banka Havale yöntemiyle ödeme yapılabilir. Web sitemiz 256 Bit SSL ile şifrelenmektedir. 

Kargoda eksik yada hatalı ürün çıktı nasıl bir yol izleyebilirim?

Böyle bir durum ile karşılaşmamanız için oldukça hassas ve titiz davranmaktayız. Tabiki kargo firmasının bazı gözden kaçırdığı durumlardan ya da yoğunluk kaynaklı böyle bir iş gelmesi durumunda bizlerin önceliği sizlersiniz.  İletişim sayfamızdan ulaşarak sorunu hızlı şekilde çözmemize yardımcı olabilirsiniz.

Satın aldığım ürünü iade etmek istiyorum nasıl yapabilirim?

Türkiye Cumhuriyeti kanunları gereği satın aldığınız ürünlerin 14 gün süresince hiçbir gerekçe göstermeden iade etme hakkına sahipsiniz. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak ürünün kullanılmamış, bozulmamış veya ambalajı yırtılmamış, zarar görmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca muhafaza edilebilir bir ürün satın aldıysanız ve buna bağlı olarak bozulma yaşandıysa bu durumda da ürünün iadesi Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği kabul edilmemektedir. Bu durumların dışında satın aldığınız ürünleri koşulsuz şartsız iade etme hakkına sahipsiniz. İade işlemi için Bize Ulaşın sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kargo ücretlendirme nasıl yapılmaktadır?

Web sitemiz üzerinden yapacağınız alışverişler için 150 TL ve üzeri alışverişler de kargo ücreti ödememektesiniz. 150 TL altı alışverişler de 17,70 TL kargo ücretini kargo firmasına yapmaktasınız. Güncel fiyatları sipariş aşamasında görebilirsiniz.

Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?

Tüm alışverişleriniz SÜRAT KARGO ile gönderim sağlanmaktayız Gönderim sonrasında HESABIM sayfanızda ilgili siparişinize ait kargo takip numarasına tıklayarak ilgili kargonun aşamasını görüntüleyebilirsiniz. Üye olurken kaydetmiş olduğunuz telefon numaranıza da siparişinizin güncel durumu hakkında bilgilendirme mesajları gönderilmekte olup, takip linkine sms üzerinden de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kargo firması ürünlerimi teslim etmiyor, şubeden almam istendi ne yapabilirim?

Bu tip durumlarda bizlere İletişim sayfamız üzerinden iletişime geçerek sorunu hızlı şekilde bizlere aktarabilir, bilgilendirebilirsiniz. Fakat; Kargo firmalarının çalışma prensibine bağlı olarak eve gelen kurye çalışanlarının bir daha aynı adrese gitme gibi bir yükümlülüğü kanunen bulunmamaktadır. Buna bağlı olarak adresinize gelinerek bulunamadığınız durumlarda sizlerin kargo firmasına giderek ürünlerinizi 3 gün içerisinde teslim almanız gerekmektedir. Bu durumu ilgili kargo şubeniz ile görüşerek de hızlı şekilde çözebilirsiniz.

Size Nasıl Ulaşabilirim?

Site içerisinde her hangi bir sorun yaşanması yada her hangi bir konuda bilgi alabilmeniz için 3 farklı iletişim yolu bulunmaktadır. Aşağıda bulunan iletişim seçeneklerini kullanarak müşteri temsilcilerimiz ile irtibata kısa süre içerisinde geçebilirsiniz.

  • Telefon: Haftanın 5 günü 09:00- 18:00  saatleri arasında 0506 289 98 38 no’lu destek hattımızdan,
  • Telefon: Cumartesi Günleri 09:00- 14:00 saatleri arasında 0506 289 98 38 no’lu destek hattımızdan,
  • İletişim Formu: 24 saat sitemizin ana sayfasında sağ üst köşesinde yer alan İletişim kısmı içerisindeki İletişim Formu’ndan,

Üst
Menü
Kapat
Cart
Kapat
Geri
Hesap
Kapat